Jako při většině činností, i na vodě vám pravé pohodlí a bezpečí zaručí teprve použití vhodných doplňků.

Na vodě mezi ně patří:

vodotěsná zavazadla - barely a lodní pytle 

Pro putování po řece jsou nezbytné. Při delším i jednodenním putování potřebujete dovézt do cíle  suché doklady, peníze, klíčky od auta, spacáky, převlečení, jídlo.  

Pumpy 

Jsou potřeba při plavbě na nafukovacích lodích, nebo raftech. Plavidlo od nás dostanete nafouknuté, ale při vytažení na břeh, obzvlášť v teplém počasí ho musíte ufouknout. Před nasednutím je potřeba dofukovat, neboť na měkkém plavidle se nedá dobře plout.

Nafukovací vaky do kayaků 

Jsou významný bezpečnostní prostředek zejména pro kajaky. Nafouknuté vaky zabrání nabrání velkého množství vody do lodě při zvržení a tím brání potopení lodě. Plovoucí loď se pak snáze vyloví, vylije, při plavání se zmenšuje pravděpodobnost zaseknutí a zničení lodě o kameny. Na řeky WW2 a těžší jsou velmi užitečné, na divoké vodě zcela nezbytné.. 

Špricdeky 

Zakrývají otvor, v palubě lodi a brání cákání a nabírání vody do lodě. Používají se pro kajaky a zavřené kanoe.

Házečky, lana, karabiny 

Jsou záchranný materiál, který je potřeba umět použít v krizových situacích. Jsou určeny k záchraně osob a materiálu z řeky, nebo jezu.

Na turistických lodích

Se často používá lano k uvázání lodí u břehu, nebo ke koníčkování - tažení lodě na laně proudem ze břehu. Lana nepůjčujeme. Při umístění lana v lodi věnujte pozor jeho uložení. Zamotání do lana může způsobit při zvržení vážné problémy. Nikdy do lodě neuvazujte děti ani zvířata, věci pouze vyjímečně.

BAREL 5L

Plastový barel na doklady, svačinu a podobné drobnosti. Tyto barely půjčujeme pouze půjčovně lodí na Ohři a Malém Dunaji.


 


BAREL 50L

Plastový barel se širokým hrdlem a ušima. Snadno a rychle se otevírá a zavírá, je odolný, dobře těsní. Do všech druhů kanoí, které půjčujeme se vejdou dva barely. Do raftů asi čtyři, podle obsazenosti a nároků na pohodlí.


 


LOĎÁK

Vodotěsně uzavíratelný vak z pevného pogumovaného textilu o objemu 80 l popruhy pro nošení na zádech. Při balení věcí, ukládání a manipulaci s lodním pytlem dávejte vždy pozor na ostré hrany a předměty.


 


LOĎÁČEK

Vodotěsný vak o objemu 5 l vhodný na zabalení svačiny, dokladů, důležitých drobností. Vejde se i za sedačku kajaku.


 PUMPA

Dvoučinná pumpa pro všechny typy nafukovacích kanoí. Vyrábí italská firma Bravo, objem 4 l.


 NAFUKOVACÍ VAK DO KAJAKU

Gumový nafukovací vak proti potopení do lodi s hadičkou a otočným ventilem. Nafukuje se pusou. Do kajaku jsou potřeba 2 vaky do zádi, do velkých kajaků na těžké, nebo vodnaté řeky doporučujeme i vak do přídě, jinak loď plave "ve stoje", zbytečně se otlouká a špatně se loví. Pozor na ostré předměty v lodi. Před vyplutím vždy zkontrolujte a dofoukněte. Máme 3 velikosti vaků - úzké krátké a dlouhé do zádí, krátké široké do špičky.


 ŠPRYCDEKY

Půjčujeme pouze neoprenové špricky. Dětské a mořské mohou být i plastexové. Pokud si půjčujete kajak, nebo zavřenou kanoi v setu, dostanete špricku automaticky s lodí, můžete nám napsat do poznámky obvod těla, abychom vybrali správnou. Pokud si půjčujete kajak samostatně, na špricku nesmíte zapomenout. I na úplně klidné vodě si nacákáte na nohy a do lodě a pak sedíte v louži. Mnozí začátečníci se obávají, že když se zašprickovaní zvrhnou, nedostanou se z lodi. Naše špricky nejsou tak pevné, aby vás nepustily, navíc každá má vpředu ucho, za které, ji vytrhnete, nebo vykopávací popruh, kterým vám ji vypadlé nohy samy strhnou z lodi. Špricdeky označené číslem, které označuje obvod těla si půjčujte ke kajakům Noah, jdou použít i na malé Pyranhy a Jacksony. Špricdeky Yak Extra big drží dobře na velkých kajacích Raptor, Shiva, Burn, Nano, Karnali, Hero. Když jedete na lehkou řeku, nevíte a objednáte špricdeku Univerzal, nic nezkazíte. Pod tímto označením se skrývají šprisky firky NoName, které jsou velmi pružné a dají se použít na všechny druhy lodí.


 HÁZEČKA

Házecí pytlík je záchranný prostředek, který se skládá z lehkého a pevného lana smotaného v pytlíku z pogumovaného plátna. Je určen k záchraně osob a materiálu z vody. Před použitím si lano vlastnoručně nasoukejte, abyste měli jistotu, že se vám při použití nazadrhne. Půjčujeme 15 metrové házečky a jednu 20 metrovou. Při použití házečky na divoké vodě byste měli mít u sebe také karabinu a nůž na případné odříznutí. Tento materiál nepůjčujeme.